Już dzisiaj w Szwecji swoją premierę ma najnowsza książka, którą zdecydował się wydać tamtejszy rząd. Pod patronatem minister spraw zagranicznych Margot Wallström zaprezentowany zostanie więc podręcznik do „feministycznej polityki zagranicznej”, mający być źródłem informacji o działaniach na rzecz równości płci na obszarze stosunków dyplomatycznych. Krytycy publikacji przypominają chociażby ubiegłoroczną wizytę rządu w Iranie, gdy zasiadające w nim kobiety założyły islamskie nakrycia głowy.

Rządowy komunikat dotyczący opublikowanej dzisiaj książki przypomina, iż Szwecja jest pierwszym krajem na świecie, który „zaprojektował i realizował feministyczną politykę zagraniczną”, dlatego wyjątkowa będzie również ta publikacja. Jej wersje w języku szwedzkim i angielskim mają być źródłem dla innych państw oraz organizacji pozarządowych, jak postępować w międzynarodowych pracach na rzecz równości płci, a także realizacji wszystkich praw, które powinny posiadać kobiety i dziewczęta.

Krytycy podręcznika przypominają, że szwedzki rząd kilkukrotnie zaprzeczał jednak głoszonym przez siebie ideom. W ubiegłym roku podczas wizyty w Iranie wszystkie kobiety zasiadające w gabinecie socjaldemokraty Stefana Löfvena nosiły więc nakrycie głowy, aby wypełnić surowce zasady miejscowego islamskiego prawa, nie wspominając o przyjmowaniu afgańskich mężczyzn nie posiadających nawet żadnych dokumentów tożsamości.

Na podstawie: friatider.se.