Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało na swoich stronach internetowych projekt tak zwanej „Tarczy antykryzysowej”, mającej ograniczyć gospodarcze skutki pandemii koronawirusa. Wśród rządowych założeń znalazły się rozwiązania, które mają na celu zatrzymanie w naszym kraju imigrantów zarobkowych. W tym celu wydłużane mają być ich zezwolenia na pobyt.

Polski biznes nie od dzisiaj narzeka na procedury mające rzekomo utrudniać ściąganie imigrantów do Polski. Nie zmieniło się to nawet w obliczu alarmistycznego tonu tak zwanych ekspertów, według których dalsze trwanie zagrożenia epidemiologicznego będzie skutkowało spowolnieniem gospodarczym i masowymi zwolnieniami. Choćby dzisiaj przed wyjazdem Ukraińców ostrzegała więc „Gazeta Wyborcza”.

Wspomniane żądania zamierza tymczasem spełnić rząd Mateusza Morawieckiego, ubierając to w szaty wspomnianej „Tarczy antykryzysowej”. Według projektu przedstawionego przez Ministerstwo Cyfryzacji, jeden z punktów tego planu zakłada „przedłużenie legalnego pobytu i zezwoleń na pracę dla obcokrajowców”. Ma się to odbyć głównie dzięki przedłużeniu czasu na złożenie wnioski wizowego oraz przedłużenie pobytu w ramach ruchu bezwizowego.

„Zostaną także wydłużone z mocy prawa okresów ważności zezwoleń na pobyt czasowy oraz wiz krajowych (do 30 dni od dnia odwołania tego stanu)” – można również przeczytać w komunikacie resortu kierowanego przez Marka Zagórskiego.

Na podstawie: gov.pl/web/cyfryzacja, businessinsider.com.pl.

Zobacz również: