krayemObywatel Szwecji pochodzenia syryjskiego, który jest jednym z podejrzanych o udział w zamachach bombowych w Paryżu i Brukseli był głównym bohaterem filmu dokumentalnego, który miał pokazywać sukcesy szwedzkiej integracji imigrantów ze społeczeństwem. 23-letni Osama Krayem, którego aresztowano wraz z niedoszłym zamachowcem-samobójcą Mohamedem Albrinim (obywatel Belgii pochodzenia marokańskiego), ponad dziesięć lat temu wystąpił w filmie mającym pokazywać sukces integracji imigrantów spoza Europy ze szwedzkim społeczeństwem. Film zatytułowany był „Bez granic. Film o sporcie i integracji” i wyświetlany był w szwedzkiej telewizji.

11-letni Osama został pokazany jako przykład udanej, pełnej integracji ludzi z kultury pozaeuropejskiej w Szwecji. Christer Girke, kierownik działu marketingu klubu IFK Malmo powiedział, że film miał na celu pomoc imigrantom w integracji, zachęcenie ich do udziału w sportowej rywalizacji w ramach klubów sportowych. Dodał, że ojciec chłopca bardzo chciał widzieć, jak jego syn staje się częścią szwedzkiego społeczeństwa. Osama wram z rodzicami przeprowadzili się z imigranckiej enklawy w Rosengard na przedmieścia bardziej zróżnicowanego etnicznie Malmo.
Przez lata Krayem pracował w różnych miejscach, odbył nawet staż w radzie miejskiej Malmo. Zniknął w 2014 roku, zabrał wszystkie swoje oszczędności i wyjechał do Syrii. Stamtąd publikował swoje zdjęcia z bronią i sztandarem ISIS. Jego znajomi twierdzą, że poza drobnymi zmianami w ubiorze (bardziej stonowane stroje) nie można było dostrzec jakichkolwiek oznak radykalizacji. Przyznają, że był religijny, nie brał udziału w imprezach i nie pił alkoholu ale nie sądzili, że może zostać radykałem.

Z Syrii do Europy Krayem powrócił wraz z falą imigrantów (na imigranckich łodziach przybyli także dwaj zamachowcy-samobójcy z Paryża). Wylądował na greckiej wyspie Leros legitymując się fałszywym syryjskim paszportem.

na podstawie: rt.com, telegraph.co.uk