Blisko milion tureckich kobiet zdecydowało się w latach 2010-2015 na porzucenie miejsca zatrudnienia, aby opiekować się dziećmi, natomiast 112 tysięcy kolejnych wybrało pomoc dla osób starszych. Jednocześnie jednak spada odsetek Turczynek, które rezygnują z etatowej pracy na prośbę swojego męża. Organizacje przedsiębiorców są zaniepokojone spadkiem zatrudnienia wśród obywatelek Turcji i wzywają do zmian mających zachęcić je do powrotu na rynek pracy.

„Raport na temat kobiet w świecie biznesu” przygotowała Turecka Konfederacja Przedsiębiorczości i Biznesu (TÜRKONFED), która na razie przedstawiła jedynie fragmenty dokumentu, bowiem jego całość ma zostać ujawniona pod koniec roku. Z zaprezentowanych danych wynika jednak, że Turczynki coraz częściej rezygnują z zatrudnienia, bowiem w latach 2010-2015 blisko milion z nich postanowiło zająć się domem i wychowaniem dzieci. Kolejnych 112 tysięcy wyżej na liście priorytetów postawiło sobie opiekę nad osobami starszymi, ale jednocześnie od 2007 do 2015 roku liczba kobiet odchodzących z pracy na prośbę męża spadła z 1,2 miliona do 588 tysięcy.

Zaniepokojone takimi danymi są tureckie organizacje przedsiębiorców, które proponują już odpowiednie rozwiązania mające ponownie przyciągnąć Turczynki na rynek pracy. Wśród nich najważniejsza dla biznesmenów wydaje się kwestia rozbudowy sieci przedszkoli, a także ubezpieczeń społecznych, co miałoby ich zdaniem w szybkim czasie przynieść wzrost zatrudnienia wśród tureckich kobiet o blisko 500 tysięcy.

Elementem nowego systemu na tureckim rynku pracy miałoby być stworzenie więcej przestrzeni dla kobiet, aby mogły one kontynuować swoją pracę przy jednoczesnej możliwości wykonywania opiekuńczych obowiązków w życiu prywatnym. Przedsiębiorcy chcą więc utworzyć sieć zabezpieczeń społecznych dla finansowania opieki nad dziećmi, osobami starszymi oraz niepełnosprawnymi, co ułatwiłoby kobietom powrót na rynek pracy i zmniejszyłoby bezrobocie.

Na podstawie: hurriyetdailynews.com.