Zmiany na najwyższych szczytach władzy Turkmenistanu wiążą się z zaostrzeniem wymogów wobec tamtejszych kobiet. W stolicy kraju Aszchabadzie nauczycielki, uczennice i urzędniczki muszą zrezygnować z biżuterii i preferować stroje narodowe, z kolei w całym Turkmenistanie z powodu restrykcji zamykane są salony kosmetyczne.

Jeszcze w marcu w wyborach prezydenckich zwyciężył Serdar Berdimuhamedow, syn poprzedniej głowy państwa. Na początku kwietnia doszło natomiast do zmiany na stanowisku ministra spraw wewnętrznych, którym został Mukhammed Khydyrov. Przetasowaniom na szczytach władzy zwyczajowo towarzyszą reguły narzucane przez nowe postacie.

Temu przypisuje się zaostrzenie wymogów wobec kobiet choćby w stolicy Turkmenistanu. W Aszchabadzie uczennice muszą więc przestrzegać teraz zakazu noszenia bransoletek, łańcuszków i innego rodzaju biżuterii. Nauczyciele są natomiast narażeni na surowe kary, gdy nie będą przestrzegali nakazu noszenia tradycyjnych strojów narodowych.

Ostatnia z wymienionych wyżej regulacji obowiązuje również pracowników Turkmengeologii, czyli państwowej spółki zajmującej się głównie poszukiwaniem złóż surowców naturalnych.

W mieście Bayramaly w południowo-wschodnim Turkmenistanie funkcjonariusze służb bezpieczeństwa poinstruowali natomiast właścicieli i pracowników salonów kosmetycznych. Otrzymali oni zakaz świadczenia niektórych usług kosmetycznych kobietom i dziewczętom. Chodzi głównie o wprowadzanie botoksu, wygładzanie zmarszczek czy powiększanie ust.

Salony świadczące podobne usługi były narażone na kary w wysokości od 500 do 1000 manatów lub 15 dni aresztu. Kobiety udające się na zabiegi są z kolei zagrożone karami rzędu 300-500 manatów. Właściciele salonów kosmetycznych twierdzą, że w ten sposób nie będą mogli normalnie pracować i zarabiać na życie.

Niedługo potem władze Turkmenistanu zaczęły masowo zamykać salony kosmetyczne w całym kraju. Nieczynne są także niektóre salony sukni ślubnych.

W lipcu ubiegłego roku w prowincji Łebap policja zatrzymywała kobiety, które nosiły dżinsy, krótkie spódniczki obcisłe spódnice lub rozjaśniały włosy. Podobnie jak i teraz była to inicjatywa nowego szefa turkmeńskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Na podstawie: rus.azathabar.com, turkmen.news.

fot. turkmen.news.