bieleckiW niedzielę 26 października na Ukrainie odbędą się wybory parlamentarne. Według ordynacji wyborczej, miejsca w Radzie Najwyższej Ukrainy (parlament) podzielone są po połowie na listy partyjne oraz jednomandatowe okręgi. Z jednomandatowego okręgu nr 217 (rejon obołoński w Kijowie) o urząd posła ubiegać się będzie Andrij Biłecki, założyciel i dowódca nacjonalistycznego pułku „Azow”.

Biłecki prowadzi we wszystkich przeprowadzonych dotychczas sondażach obejmujących okręg nr 217. Swój głos na dowódcę „Azowa” według różnych źródeł jest gotowe oddać między 33% a 22% uprawnionych do głosowania mieszkańców dzielnicy, co daje Biłeckiemu znaczą przewagę nad pozostałymi kandydatami. Jak podaje portal Gazeta.ua, według sondaży jedynym „doganiającym” go kandydatem jest Wadim Stolar, na którego zamierza zagłosować 13% badanych.

Z kolei wynik badania przeprowadzonego przez Międzynarodowy Instytut Badań Społecznych wskazuje, że w rejonie obołońskim dużą popularnością cieszy się dowodzony przez Biłeckiego pułk „Azow”. Blisko 82% przebadanych mieszkańców dzielnicy ocenia jego działalność pozytywnie. Badanie przeprowadzono w dniach 13-15 października na zlecenie Centrum Doradztwa Politycznego w Kijowie.

Andrij Biłecki ogłosił utworzenie ochotniczego batalionu „Azow” 4 maja bieżącego roku. Batalion powołano w odpowiedzi na nasilające się zagrożenie ze strony prorosyjskiego separatyzmu na wschodzie Ukrainy, a w jego skład obok Ukraińców wchodzą również ochotnicy innych narodowości (m.in. Rosjanie). Głośno o bojownikach „Azowa” zrobiło się już trzy dni po uformowaniu batalionu, gdy wzięli oni do niewoli samozwańczego „ministra obrony” tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, Ihora Hakimzianowa.

We wrześniu batalion urósł do rangi pułku, zachowując dotychczasowe dowództwo oraz symbolikę. Bojownicy„Azowa”, na czele z dowódcą Andrijem Biłeckim, zostali kilkakrotnie odznaczeni orderami „Za męstwo” oraz „Za zasługi w służbie wojskowej”.

na podstawie: unian.net, gazeta.ua