ukrainski-domRadykalni ukraińscy nacjonaliści skupieni w koalicji „Prawy Sektor”, w skład której wchodzi większość pozaparlamentarnych narodowych ugrupowań (m.in. Autonomiczni Nacjonaliści z ruchu Wola Ludu, UNA-UNSO, czy Tryzub), pokierowali atakiem Obwodową Administrację Państwową w Winnicy, wyganiając z niej milicjantów oraz przejmując budynek.

Tłum demonstrantów wtargnął do środka, zmuszając milicjantów do porzucenia swojego osprzętu oraz skrycia się w najdalszych zakamarkach budynku. Na czele szturmującego tłumu powiewały flagi niezależnej formacji Wola Ludu (ukr. Народна Воля) tworzonej przez autonomicznych nacjonalistów. Demonstranci używając podręcznego sprzętu zmusili milicjantów do wycofania się, otaczając następnie budynek i do późnych godzin nocnych nie wypuszczając z niego sił mundurowych.

Znaczna radykalizacja protestów na całej Ukrainie, która nastąpiła po śmierci pięciu demonstrantów (wśród nich białoruskiego aktywisty „Prawego Sektora” – czytaj: Ukraina: Na Majdanie zginął białoruski nacjonalista) sprawiła, że dziś na Majdanie mało kto walczy już o wejście Ukrainy do Unii Europejskiej. Demonstranci zrozumieli, że problemem ich sytuacji bytowej nie są poszczególne decyzje dzisiejszej władzy, lecz władza sama w sobie.

W oczach protestujących straciła również opozycja, która w ostatnich dniach starała się tonować emocje. Zmiana nastrojów społecznych wymusiła jednak na opozycji odstąpienie od rozmów z prezydentem Janukowyczem, który proponował części jej liderów objęcie wysokich państwowych stanowisk. Zmieniła się również retoryka opozycjonistów – dziś pozytywnie wypowiadają się oni o osobach biorących udział w walkach z siłami rządowymi, choć jeszcze przed paroma miesiącami określali ich mianem „prowokatorów”. Większość przemawiających liderów opozycji (w tym przewodniczący niegdyś nacjonalistycznej partii Swoboda – Oleg Tiahnybok) spotyka się z gwizdami zgromadzonych.

Wtargnięcie protestujących do „Ukraińskiego Domu” można obejrzeć na poniższym filmie:

na podstawie: espreso.tv, rt.com, en.interfax.com.ua, źródła własne

Zobacz również:
Protesty na Ukrainie okiem radykalnych nacjonalistów
Prawy Sektor: Od Narodowej Rewolucji na Ukrainie do nowej rekonkwisty w Europie

P.S. Pierwotnie w wiadomość wkradł się błąd i informowaliśmy, że powyższe zajście przedstawia wczorajszy atak na „Ukraiński Dom” w Kijowie. Za wkradnięcie się tego chochlika dziennikarskiego przepraszamy.