szaszko-bialyJak podają ukraińskie media, w nocy z poniedziałku na wtorek grupa nieustalonych dotąd sprawców (aktualizacja na dole wiadomości) zamordowała Oleksandra Muzyczko, znanego jako „Szaszko Biały”, lidera ugrupowania Prawy Sektor na zachodniej Ukrainie. Muzyczko zginął od strzału w serce z karabinu maszynowego.

Do zdarzenia doszło przed kawiarnią w centrum Równego. Pod lokal, w którym przebywał Muzyczko wraz ze swoją ochroną, podjechały dwa samochody, a uzbrojeni mężczyźni siłą wyprowadzili wszystkich przebywających w kawiarni na zewnątrz. Muzyczce i pięciu innym osobom założono na ręce kajdanki, po czym ich pobito. Świadkowie zdarzenia mówią, że w pewnym momencie usłyszeli strzały. Według wstępnych informacji, do których dotarł portal „Ukaraińska Prawda”, oprócz Muzyczki nikt nie zginął. Porwano jednak pięć osób, które zostały wyprowadzone z lokalu razem z „Saszką Białym”. Wśród nich jest trzech aktywistów Prawego Sektora i dwóch cywilów.

„Saszko Biały” był działaczem paramilitarnej, nacjonalistycznej organizacji UNA-UNSO i koordynatorem Prawego Sektora w zachodnich obwodach Ukrainy. Wcześniej, w roku 1994 brał udział w pierwszej wojnie czeczeńskiej, dowodząc ochotniczym oddziałem UNA-UNSO. Był także m.in. osobistym ochroniarzem prezydenta Czeczenii gen. Dżachara Dudajewa. Za wojenne zasługi został nagrodzony najwyższym odznaczeniem Czeczeńskiej Republiki Iczkerii, orderem „Bohater Narodu”, którym własnoręcznie udekorował go Dudajew.

Obecnie trwają spekulacje, kto może stać za morderstwem lidera Prawego Sektora i uprowadzeniem pięciu innych osób. Część źródeł podejrzewa służby Federacji Rosyjskiej, inni zaś nowy, demoliberalny rząd Ukrainy. Prawy Sektor, który nadał wydarzeniom na kijowskim Majdanie prawdziwie rewolucyjnego tonu był i jest solą w oku liberalnych polityków opozycji. Sam „Szaszko Biały” całkiem niedawno przekazał opinii publicznej, że jest w posiadaniu informacji o zleceniu jego zabójstwa rosyjskim służbom przez polityków „demokratycznej opozycji”.

Oleksandr Muzyczko stał się znany głównie dzięki zamieszczonym w internecie krótkim filmom, na których w specyficzny dla siebie sposób prowadzi rozmowy wychowawcze z organami władzy. Na jednym tonuje prokuratora, który zignorował głośną sprawę uduszenia kobiety, na kolejnym w oryginalny sposób zwraca się do szefa ukraińskiego MSW, zaś jeszcze na innym prezentuje broń na posiedzeniu urzędników w Równem.

Aktualizacja (godz. 11:20): 

Ukraiński portal TSN.ua informuje, że „Szaszko Biały” został zastrzelony przez siły ukraińskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, którym zlecono jego zatrzymanie. W trakcie akcji MSW mającej na celu zatrzymanie Muzyczki i jego kilku współpracowników miało dojść do wymiany ognia między siłami rządowymi a nacjonalistami z Prawego Sektora.

Według relacji MSW, Muzyczko w momencie wejścia sił rządowych do kawiarni miał wyskoczyć przez okno i uciekać ostrzeliwując funkcjonariuszy. Zdaniem przedstawiciela ministerstwa spraw wewnętrznych, Władimira Jewdokimowa, podczas wymiany ognia „Saszko Biały” ranił jednego z funkcjonariuszy grupy specjalnej „Sokół”. Został następnie ranny w nogę, lecz strzały z obu stron nie ustały. Przybyli na miejsce medycy stwierdzili jego zgon, którego przyczyną był strzał w serce.

MSW zachodniej Ukrainy określiło Prawy Sektor mianem „zorganizowanej grupy przestępczej”, której działania mają mieć znamiona „bandytyzmu” i 'ekstremizmu”.

na podstawie: pravda.com.ua, charivne.info