Portal Money.pl zamieścił tekst poświęcony sytuacji uchodźców z Ukrainy, przebywających od kilku miesięcy w województwie warmińsko-mazurskim. Ukraińscy rozmówcy serwisu narzekają w nim na biedę w tym regionie i oferowane niskie zarobki, które nie starczają im chociażby na usamodzielnienie się i wynajęcie mieszkania.

Obecnie w ośrodkach zlokalizowanych na Warmii i Mazurach przebywać ma około 3,7 tys. uciekających przed wojną obywateli Ukrainy. Mogą więc liczyć na świadczenia socjalne i pomoc samorządu, w tym również na darmowe wyżywienie i nocleg.

Na swoją sytuację narzekają natomiast osoby próbujące się usamodzielnić, a nawet uczyć języka polskiego. Money.pl cytuje jedną z Ukrainek, która wprost narzeka na swoje zarobki. Za pracę w sklepie ma bowiem otrzymywać 2,2 tys. zł, natomiast wynajęcie jednopokojowego mieszkania to koszt około 1,3-1,5 tys. zł.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej informowało  w ubiegłym miesiącu, że od wybuchu wojny na Ukrainie pracę w naszym kraju podjęło 358 tys. Ukraińców. W województwie warmińsko-mazurskim było ich około 10,9 tys.

Na podstawie: money.pl.