Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych przegłosowała projekt ustawy umożliwiający ściganie sędziów i pracowników Międzynarodowego Trybunału Karnego,W ubiegłym miesiącu jego główny prokurator złożył wniosek o wydanie nakazu aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu, co według polityków Partii Republikańskich oznacza prześladowanie amerykańskiego sojusznika.

Projekt został zgłoszony przez kongresmenów z Partii Republikańskiej, ale poparło go również kilkudziesięciu polityków Partii Demokratycznej. W tej sprawie Demokraci są wyraźnie podzieleni, ponieważ Biały Dom sprzeciwia się ustawodawstwu, które w opinii amerykańskiej administracji ma zbyt szerokie zastosowanie.

Wprowadzenie przepisów oznaczałoby nałożenie sankcji na sędziów, prokuratorów, pracowników, a nawet świadków zeznających przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym. Byliby oni objęci zakazem wjazdu na terytorium Stanów Zjednoczonych i nie mogliby uzyskać amerykańskich wiz.

Republikanie twierdzą wprost, że należy represjonować organ sądowniczy Organizacji Narodów Zjednoczonych, ponieważ jego prokurator wydał nakaz aresztowania Netanjahu i syjonistycznego ministra obrony Jakowa Gallanta. Obaj są oskarżani o zbrodnie wojenne na palestyńskich cywilach w Strefie Gazy.

Na podstawie: cbsnews.com, cnn.com.

Zobacz również: