Pierwszy raz w historii Stanów Zjednoczonych nowa parlamentarzystka złożyła ślubowanie, składając przysięgę na Koran. Muzułmanka Madinah Wilson-Anton niedawno dostała się bowiem do stanowego parlamentu Delaware. Działaczka Partii Demokratycznej jest znana głównie z krytyki rzekomych prześladowań wyznawców islamu we Francji.

Wilson-Anton w niedawnych wyborach lokalnych otrzymała blisko 71 proc. głosów w swoim okręgu wyborczym. Złożyła więc przysięgę na Koran, który należał do jej ojca. Demokratka stała się tym samym pierwszą praktykującą muzułmanką zasiadającą w stanowym parlamencie. Na dodatek podczas ślubowania ubrana była w tradycyjny islamski strój dla kobiet.

Przy tej okazji Wilson-Anton skrytykowała stereotypowe jej zdaniem postrzeganie hidżabu i abai. Jej zdaniem nie jest prawdą, że kobiety stają się w ten sposób ofiarami islamu i nie mogą być sobą. 27-letnia czarnoskóra muzułmanka ma zamiar pracować głównie nad reformą finansowania systemu edukacji.

Dotychczas Wilson-Anton była znana głównie jako poliglotka, która wykorzystując znajomość języków interesuje się sytuacją w innych państwach. Najczęściej pouczała więc Francję, bo według niej dochodzi w niej do „stygmatyzacji muzułmanów”. Solidaryzowała się zaś z francuskimi wyznawcami islamu pod hasłem wolności religijnej jako elementu praw człowieka.

Na podstawie: dorzeczy.pl, bladi.es.