Departament Stanu Stanów Zjednoczonych opublikował swój najnowszy raport dotyczący przestrzegania praw człowieka, sporządzany na podstawie raportów organizacji pozarządowych na całym świecie. Wynika z niego, że w Polsce dochodzi do przypadków dyskryminacji kobiet, prześladowania mniejszości seksualnych i imigrantów, a także używania nadmiernej siły przez policję.

W kontekście kobiet Amerykanie są zaniepokojeni brakiem refundacji środków antykoncepcyjnych na receptę oraz porodów domowych, rzekomą niechęcią policji wobec przyjmowania zgłoszeń o przemocy domowej czy nieegzekwowanie prawa dotyczącego molestowania seksualnego.

Zarzuty względem brutalności policji dotyczą jej postawy wobec osób zatrzymanych. Poza tym funkcjonariusze mają nie posiadać odpowiedniego przeszkolenia w zakresie osób znajdujących się pod wpływem narkotyków.

Stany Zjednoczone zarzucają Polsce dyskryminowanie Żydów, Ukraińców, Cyganów z Ukrainy i przedstawicieli ruchu LGBTQWERTY. Waszyngtonowi nie podoba się też postawa Warszawy wobec imigrantów próbujących przedostawać się przez granicę z Białorusią. Mają oni nie otrzymywać odpowiedniej ochrony i pomocy.

Raport dotyczący przestrzegania praw człowieka pojawia się co roku i jest opracowywany na podstawie doniesień organizacji pozarządowych z blisko dwustu krajów świata. W Polsce chodzi między innymi o Centrum Praw Kobiet, Helsińską Fundację Praw Człowieka czy Federację na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Na podstawie: bankier.pl, pap.pl.