Holenderski Związek Piłki Nożnej dał zielone światło dla drużyn mieszanych na amatorskim poziomie rozgrywkowym. Kobiety będą mogły więc grać w seniorskich drużynach dla mężczyzn, aby w ten sposób piłka nożna zaczęła dążyć w kierunku jeszcze większej „równości i różnorodności”.

Decyzją Holenderskiego Związku Piłki Nożnej (KNVB) utalentowane zawodniczki będą mogły grać w jednej drużynie z mężczyznami. Jak na razie będzie to jednak możliwe tylko na amatorskim poziomie. Do tej pory kobiety były uprawnione do gry razem z mężczyznami tylko w zespołach juniorskich oraz w nieprofesjonalnych zespołach z niższych lig holenderskich.

Zmiany wprowadzone przez KNVB nie będą obejmowały zespołów kobiecych, stąd mężczyźni wciąż nie będą mogli rywalizować na jednym poziomie razem z kobietami.

Przedstawiciele holenderskiego związku w tym sezonie przeprowadzili eksperyment, mający dać odpowiedź na pytanie, czy podobne rozwiązania rzeczywiście mogą zostać wdrożone. Mieszana drużyna z Fryzji zagrała więc siedem spotkań na czwartym poziomie rozgrywkowym, a próba miała przynieść pozytywne rezultaty.

Dopuszczenie kobiet do zespołów, w których występują mężczyźni, ma być kolejnym krokiem w kierunku „równości i różnorodności” w holenderskim futbolu. Dyrektor KNVB ds. gier amatorskich Jan-Dirk van der Zee powiedział, że w ten sposób związek chce zaoferować kobietom „miejsce w piłkarskim krajobrazie w oparciu o ich cechy i ambicje”.

Na podstawie: dutchnews.nl.