Policja otoczyła dzisiaj synagogę w niemieckiej miejscowości Hagen. Wcześniej tamtejsze służby aresztowały dwie osoby podejrzewane o przygotowywanie zamachu terrorystycznego na żydowskie miejsce kultu. W sprawie zatrzymano między innymi szesnastoletniego Syryjczyka, z którym na internetowym czacie miał o tym rozmawiać niezidentyfikowany islamista.

Żydzi obchodzą tegoroczne święto Jom Kippur dokładnie 15 i 16 września. Dzisiaj duża liczba niemieckich policjantów otoczyła synagogę w Hagen w zachodniej części kraju. Ponadto w niedługim czasie oficjalnie odwołane zostały zaplanowane w domu modlitewnym obchody wspomnianego święta. W samej synagodze nie znaleziono żadnych materiałów wybuchowych.

Służby podejrzewały, że mogą one znajdować się w budynku z powodu planów przeprowadzenia zamachu terrorystycznego. Wiadomo już o zatrzymaniu kilku osób, w tym 16-letniego imigranta z Syrii. To właśnie on miał rozmawiać na internetowym czacie na temat ataku w święto Jom Kippur.

Minister spraw wewnętrznych Nadrenii Północnej-Westfalii Herbert Reul potwierdził obawy dotyczące możliwości zamachu na żydowski obiekt. Na tę chwilę nic nie wskazuje jednak na to, aby miejscowa społeczność żydowska była rzeczywiście zagrożona. Solidarność z nią wyrazili jednak lokalni samorządowcy.

Na podstawie: jungefreiheit.de.