Prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych podpisali w Nowym Jorku wspólną deklarację na temat współpracy obronnej. Głównym efektem spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem będzie więc zwiększenie liczby amerykańskiego personelu wojskowego w naszym kraju, a także rozmieszczenie amerykańskich baz, które mają najwyraźniej odstraszać Rosję przede wszystkim od ewentualnego ataku na Niemcy.

Media donosiły już wczoraj rano, że amerykański prezydent będzie miał jedynie pół godziny dla swojego polskiego odpowiednika, ponieważ jego napięty grafik przewidywał między innymi podobne półgodzinne rozmowy z przywódcami Pakistanu czy Singapuru. Głównym punktem spotkania Trumpa z Dudą było natomiast podpisanie jak na razie bardzo ogólnikowej deklaracji „na temat pogłębiania współpracy obronnej”.

W jej ramach do Polski w bliżej nieokreślonej przyszłości ma trafić dodatkowo tysiąc członków „amerykańskiego personelu wojskowego”, którzy mają wzmocnić przebywającą rotacyjnie grupę 4,5 tys. żołnierzy, urzędników oraz personelu technicznego. Przede wszystkim obaj prezydenci ustalili jednak w końcu dokładne rozmieszczenie baz wojskowych Stanów Zjednoczonych.

Dowództwa, centra szkoleń, siedziby eskadry lotniczych oraz inne obiekty wspomagające amerykańskie lotnictwo będą więc rozmieszczone w Poznaniu, Łasku, Powidzu, Lublińcu, Wrocławiu i Drawsku Pomorskim. Tym samym można mieć poważne wątpliwości na temat tego, kogo w ramach ewentualnej agresji Rosji będą tak naprawdę bronić amerykańskie siły. Najdalej wysuniętą placówką będzie bowiem siedziba eskadry zdalnie sterowanych statków powietrznych w Łasku, znajdującym się kilkanaście kilometrów na zachód od Łodzi. Pozostałe obiekty znajdą się w województwach dolnośląskim, śląskim, wielkopolskim oraz zachodniopomorskim.

Mimo to polski prezydent wydawał się być zachwycony podpisaną umową, zaś jego ego z pewnością połechtał także jego amerykański przyjaciel, który po raz kolejny powiedział kilka ciepłych słówek o Amerykanach „kochających Polaków”. Ponadto Trump zadeklarował, że już za kilka miesięcy możliwe będzie zniesienie wiz do USA dla polskich obywateli.

Na podstawie: prezydent.pl, defence24.pl.