neapol-represjeW czwartek (24.01)  oddziały karabinierów wtargnęły do ponad pięćdziesięciu mieszkań w Neapolu, zatrzymując przy tym kilkudziesięciu nacjonalistycznych aktywistów, a nawet członków ich rodzin. Wiadomo, że aresztowani nacjonaliści to w większości działacze ruchów CasaPound Italia oraz Forza Nuova.

Wobec sporej części zatrzymanych nacjonalistów orzeczono natychmiastowe wyroki oraz wzmożoną obserwację. Co najmniej siedem osób zostało osadzonych w areszcie, na niektórych nałożono również areszt domowy. Wśród tej ostatniej grupy jest Emanuela Florino, przewodnicząca CasaPound Italia w Neapolu, kandydująca w najbliższych wyborach regionalnych, które odbędą się za miesiąc (24-25 lutego).

Media we Włoszech informują, że zatrzymania mają być efektem prowadzonego od kilku miesięcy śledztwa, wedle którego nacjonaliści w Neapolu mieli tworzyć „wywrotowe stowarzyszenie”, oraz rzekomo planować ataki na lewicowców oraz funkcjonariuszy policji.

Rzecznik Korpusu Karabinierów powiedział na konferencji prasowej, że w kilku domach funkcjonariusze mieli znaleźć materiały wybuchowe. Nie wiadomo jednak na ile prawdziwa jest ta informacja, oraz czy – jak miało to już miejsce w przeszłości – za „materiały wybuchowe” nie zostały wzięte np. race lub świece dymne, używane często przez nacjonalistów na ich demonstracjach. Ponadto jedna z osób, której przedstawiono ten zarzut wyjawiła, iż w jej domu nie znaleziono jakiegokolwiek dowodu potwierdzającego posiadanie materiałów wybuchowych, co może sugerować celowe fabrykowanie dowodów, mających działać na niekorzyść zatrzymanych.

Włoskie władze nie wybrały okresu wzmożonych represji przypadkowo. W ostatnich miesiącach nacjonalistyczne ugrupowania we Włoszech przeżywały prawdziwy napływ nowych członków (zwłaszcza młodzieży), jak również postanowiły znacznie rozszerzyć swoją działalność.  Chociażby cieszący się coraz większą popularnością ruch CasaPound Italia, którego działacze po zatrzymaniach zostali osadzeni w areszcie, aktywnie włączył się w lokalne wybory, wystawiając swoich kandydatów niemal w każdym regionie.

na podstawie: blitzquotidiano.it, źródła własne

Zatrzymana "ekstremistka" Emanuela Florino

Zatrzymana „ekstremistka” Emanuela Florino

Zobacz również:
Włochy: CasaPound wystawia kandydata na prezydenta regionu Lacjum