WiretappingW ubiegłym roku policja złożyła blisko 8 tys. wniosków o założenie podsłuchów w ramach kontroli operacyjnej, co oznacza wzrost o tysiąc podobnych wniosków. Na celowniku służb są przede wszystkim rozmowy prowadzone przez telefony komórkowe.

Komenda Główna Policji poinformowała, że w 2014 r. policja złożyła 8 tys. wniosków o podsłuchy w ramach kontroli operacyjnej, czyli o blisko 1,1 tys. więcej wniosków niż w roku wcześniejszym. W blisko 99 proc. przypadków funkcjonariusze policji chcieli kontrolować rozmowy prowadzone przez telefony komórkowe.

Dane policji wskazują, że jedynie w 29 przypadkach podsłuchiwano telefony stacjonarne, 35 razy zakładano pluskwy w pomieszczeniach, natomiast 23 razy czytano e-maile. Jednocześnie prokuratura nie zezwoliła na założenie podsłuchu w blisko 227 przypadkach, podczas gdy rok wcześniej odrzucono 179 podobnych wniosków.

Policjanci tłumaczą, że wzrost liczby podsłuchiwanych rozmów wynika z faktu, iż przestępcy coraz częściej posługują się kilkoma telefonami.

na podstawie: rp.pl.