W najbliższą sobotę, 8 grudnia, w Pobiedziskach (woj. wielkopolskie) odbędzie się prelekcja Marka Skawińskiego (Polacy na Rzecz Serbskiego Kosowa) połączona z pokazem zdjęć z ostatniej wyprawy Polaków do Kosowa i Metochii, której celem było uczczenie setnej rocznicy powrotu Kosowa do Serbii, po blisko pięciu wiekach niewoli tureckiej.

Wyprawa, o której mowa, była wspólną polsko-czeską inicjatywą grup Polacy na Rzecz Serbskiego Kosowa (PL) i Stowarzyszenia Przyjaciół Serbów w Kosowie (CZ). Podczas wyjazdu odwiedzono 35 miejscowości (w tym kilka serbskich barykad), udzielając jednocześnie pomocy humanitarnej. Całość utrwalono na licznych zdjęciach i filmach, z którymi będzie się można zapoznać już 8 grudnia w Pobiedziskach.

Przypomnijmy, Marek Skawiński jest jednym z organizatorów corocznej demonstracji poparcia dla serbskiego Kosowa, która odbywa się w Warszawie. Po zaledwie dwóch latach, wysiłkiem zarówno inicjatywy Polacy na Rzecz Serbskiego Kosowa, jak i warszawskich Autonomicznych Nacjonalistów oraz Stowarzyszenia Zjednoczony Ursynów, stała się ona największą solidarnościową demonstracją w Europie, która porusza problem odebrania Serbom kolebki ich państwowości przez połączone siły NATO, UE i Albanii.

Uczestnicy dwóch warszawskich demonstracji w tej sprawie (krótki klip z tego roku znajduje się tutaj) z pewnością pamiętają Pana Marka, który w trakcie przemówień dał się poznać jako niebywały znawca poruszanej problematyki, a także świetny mówca. Jeżeli więc któryś z naszych Czytelników z woj. wielkopolskiego nie posiada jeszcze planów na najbliższą sobotę, zalecamy skorzystać z nadarzającej okazji, aby zasięgnąć wiedzy w istotnym i cały czas obecnym wśród wielu Polaków (czytaj: Kosowo jest serbskie! – ale dlaczego?) temacie.

Prelekcja odbędzie się 8 grudnia o godzinie 18:00 w Restauracji Piastowskiej, przy ul. Odnowiciela 23 (róg Dworcowej) w Pobiedziskach. Więcej informacji uzyskać można na oficjalnym facebook’owym profilu niezależnej inicjatywy Polacy na rzecz Serbskiego Kosowa – facebook.com/pages/Poljaci-za-srpsko-Kosovo.