mccain-orbanAmerykański senator John McCain przepuścił atak na władze Węgier. Znany piewca neokonserwatyzmu nazwał premiera Viktora Orbána „neofaszystowskim dyktatorem”, dodając przy tym, że „idzie on do łóżka” z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem.

McCain zabrał głos w dyskusji nad nominacją nowej ambasador Stanów Zjednoczonych na Węgrzech. „Nie jestem przeciwko politycznym nominacjom (…). Rozumiem, jak się gra w tę grę, ale tu chodzi o naród, który jest na skraju zrzeczenia się suwerenności na rzecz neofaszystowskiego dyktatora, który idzie do łóżka z Władimirem Putinem, a my wyślemy mu jako panią ambasador producentkę „Mody na sukces” – mówił amerykański senator.

Zwolennik interwencji USA w każdym światowym konflikcie, oskarżył dodatkowo węgierskie władze o centralizację władzy, podporządkowanie sobie sądownictwa, a także ograniczenie możliwości działania organizacji pozarządowych finansowanych z zagranicy.

Rzecznik węgierskiego rządu, Zoltán Kovács poinformował, że ministerstwo spraw zagranicznych wezwało do siebie chargé d’affaires amerykańskiej ambasady. Sam resort wydał oświadczenie w którym nazwał podobne wypowiedzi niedopuszczalnymi.

McCain jest weteranem wojny w Wietnamie, znanym głównie z porażki z Barackiem Obamą w czasie wyborów prezydenckich w 2008 r. Należy do najbardziej agresywnych polityków Partii Republikańskich, chcących angażować USA w niemal każdy konflikt zbrojny na świecie.

na podstawie: politics.hu, polskatimes.pl, alfahir.hu

Zobacz również:
– „Viktator” dalej z pełnią władzy