thorworshipJuż niebawem islandzcy neopoganie będą mogli kultywować przedchrześcijańskie tradycje i odprawiać rytuały w pierwszej od czasów Wikingów świątyni poświęconej Odynowi, Thorowi i innym skandynawskim bogom. Kult bogów w Skandynawii ustąpił miejsca chrześcijaństwu około tysiąca lat temu, jednak nowa wersja pogaństwa zyskuje coraz więcej zwolenników.

„Nikt z nas nie wierzy w realne istnienie jednookiego boga jeżdżącego na ośmionogim koniu. Widzimy w tym historię poetyckich metafor, manifestację siły natury i ludzkiej psychologii” – powiedział kapłan Asatruarfelagid, stowarzyszenia, które promuje przedchrześcijańskie wierzenia. W ciągu ostatniej dekady liczba członków stowarzyszenia wzrosła trzykrotnie i w tej chwili, jak wynika z danych islandzkiego ośrodka statystycznego, liczy ono 2400 osób, w kraju zamieszkiwanym przez 330 000 ludzi.

Okrągła świątynia z otworem na dachu, przez który mają wpadać promienie słoneczne, zbudowana zostanie na wzgórzu z widokiem na stolicę Islandii, Reykjavik. W świątyni mają odbywać się śluby, pogrzeby, inicjacje przyjmowania do wspólnoty, a także nadawanie dzieciom imion.

Neopoganie w Islandii obchodzą różne rytuały związane z ich tradycją. Podczas nich chwaleni są dawni bogowie, odbywają się tańce oraz uczty, jednak zrezygnowano już z rytualnych ofiar ze zwierząt.

na podstawie: nbcnews.com