armeniagenoArmeńczycy przygotowują się do uczczenia setnej rocznicy ludobójstwa dokonanego na ich narodzie przez wojska osmańskie. Sprawa wokół uznania tego wydarzenia za ludobójstwo od lat budzi kontrowersje i spory pomiędzy Turcją i Armenią. Przeciwne uznaniu ludobójstwa Ormian są także światowe organizacje żydowskie. Oczekuje się, że w obchodach w stolicy kraju Erywaniu weźmie udział nawet kilkaset tysięcy ludzi, uroczystości planowane są także wśród armeńskiej diaspory.

Według armeńskich szacunków około półtora miliona ormiańskich chrześcijan zostało uśmierconych w wyniku rozpoczętych w 1915 roku działań polegających na masowych mordach, przesiedleniach i głodzie. Proces ten trwał kilka lat, w czasie pierwszej wojny światowej.

Ankara odrzuca termin „ludobójstwo” i twierdzi, że liczba zabitych w latach 1915-1917 Ormian wynosi od 300 do 500 tysięcy oraz, że są to głównie ofiary pierwszej wojny światowej. Prezydent Armenii Serż Sarkisjan powiedział, że rocznica zostanie wykorzystana do przypomnienia światu o tym wydarzeniu oraz armeńskie walki o uznaniu go za ludobójstwo. „Jest to ważna data dla Ormian oraz społeczności międzynarodowej, nie tylko aby spojrzeli wstecz na historyczne fakty ale także dlatego by powiedzieć 'nigdy więcej’ ” – powiedział Sarkisjan w niedawnym przemówieniu.

Początkiem kwietnia rząd Turcji zareagował na słowa papieża Franciszka, który mówiąc o masakrze Ormian użył słowa ludobójstwo. Papież powiedział, że wydarzenia te były pierwszym ludobójstwem XX wieku. Wywołało to natychmiastową reakcję Ankary, która wezwał na konsultacje swojego ambasadora z Watykanu, z którym dyskutowano nad pogarszającymi się stosunkami dotyczącymi tej sprawy. Także Parlament Europejski wezwał Turcję do uznania swojej historycznej odpowiedzialności za masakrę Ormian co miałoby doprowadzić do pojednania pomiędzy narodami. Jednak premier Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział tego samego dnia, że nigdy nie będzie możliwości aby Turcy wzięli na siebie taki grzech i taką winę.

Masakrę Ormian rozpoczętą w 1915 roku uznaje za ludobójstwo jedynie kilka krajów na świecie. Są to: Armenia, Argentyna, Belgia, Kanada, Francja, Włochy, Rosja i Urugwaj.

na podstawie: presstv.ir