gay-jewBlisko 180 tys. osób wzięło udział w imprezach towarzyszących Paradzie Równości w Tel Awiwie. Izraelskie media informują, że to rekordowa liczba uczestników w historii imprezy, odbywającej się od 1997 roku.

Kulminacja imprezy organizowanej głównie dla homoseksualistów, biseksualistów i transseksualistów oraz osób sympatyzujących z ruchem LGBT, nastąpiła w piątek, gdy na ulice Tel Awiwu wyszło blisko 180 tys. osób. Jak informuje portal Times Of Israel, tęczowe flagi były widoczne w całym mieście, a „Tel Awiw zamanifestował swoje poparcie dla praw gejów i lesbijek”. W imprezie uczestniczył też burmistrz Ron Huldai, który stwierdził, że sytuacja środowisk LGBT w Izraelu uległa w ostatnich latach znacznej poprawie, ale jest w tej kwestii jeszcze dużo do zrobienia.

Tel Awiw Pride odbywa się od 1997 r. i składa się na nią przemarsz ulicami miasta, który kończy się imprezą muzyczną na miejskiej plaży. W ostatnich latach Parada Równości gromadziła po 100 tys. uczestników, lecz ten rok okazał się rekordowy w historii wydarzenia.

Choć w Izraelu nie można zawierać małżeństw osób tej samej płci z powodu nieistnienia związków cywilnych, Izrael uznaje związki zawarte poza granicami swojego kraju. Rzecz wygląda inaczej na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy, gdzie stosunki homoseksualne są prawnie zakazane.

Na podstawie: timesofisrael.com, rp.pl