slovakislamCo najmniej 140 osób zostało zatrzymanych przez policję w stolicy Słowacji po walkach do jakich doszło podczas demonstracji przeciwko unijnym propozycjom przyjmowania tysięcy afrykańskich i bliskowschodnich imigrantów przez kraje UE. Protestujący demonstrowali także przeciwko rosnącej liczbie muzułmanów w Europie. Protest zorganizowany był za pomocą portali społecznościowych. Słowackie media oraz organizatorzy mówią o około czternastu tysiącach uczestników protestu.

Demonstranci skandowali hasła „Słowacja dla Słowaków”, „Stop islamizacji Europy i dyktatowi Brukseli”, „Europa dla Europejczyków”. Na transparentach niesiono hasła „Słowacja to nie Afryka”. Uczestnicy protestu mówili, że to ostatnia szansa by powstrzymać muzułmańską inwazję na Europę. Marszu pilnowało półtora tysiąca policjantów zaś w starciach uszkodzonych zostało kilka radiowozów.

Komisja Europejska nosi się z zamiarem przesiedlenia około 40 tysięcy imigrantów z Włoch i Grecji do innych państw Unii Europejskiej w ciągu następnych dwóch lat. W maju KE opublikowała szczegółowe liczby imigrantów dla danego kraju. Słowacja miałaby przyjąć łącznie 785 przybyszów, głównie z Erytrei i Syrii. Słowacki premier Robert Fico odnosi się sceptycznie do tych planów mówiąc, że jest to bardzo ryzykowne przedsięwzięcie. Zapowiedział poszukiwanie najlepszego rozwiązania dla wszystkich stron tego problemu.

na podstawie: rt.com