conflagW Stanach Zjednoczonych na nowo rozgorzała dyskusja na temat flagi konfederatów. Politycy i media wzywają wprost do zakazania wywieszania flagi, ściągnięcia jej z budynków publicznych w południowych stanach i sprzedaży gadżetów prezentujących ów symbol, w tym tablic rejestracyjnych. Podobne wezwania pojawiają się w USA co jakiś czas, ostatnim pretekstem do nich były fotografię z tą flagą jakie robił sobie zamachowiec z kościoła w Charlestone.

Gubernator Karoliny Południowej Nikki Haley, której rodzice pochodzą z Indii, wezwała do zdjęcia flagi z budynków administracyjnych. Flaga bitewna, której używali amerykańscy konfederaci z południowych stanów w wojnie secesyjnej 1861-1865 postrzegana jest przez liberałów jako „symbol rasizmu” i „pochwały niewolnictwa”. Dla potomków konfederatów jest to symbol ich tradycji, przywiązania do idei swoich przodków i ważna część historii USA. Według gubernator Haley, flaga ta, mimo, że stanowi świadectwo historii USA, nie symbolizuje ich przyszłości i dlatego nie powinno być dla niej miejsca w czasach obecnych. Odwołała się do strzelaniny w kościele w Charleston, w której zginęło dziewięciu czarnych Amerykanów.

Przyłączenie się do ruchu przeciwko symbolowi Południa rozważa także zarząd wielkiej sieci handlowej Wal-Mart, który oświadczył, że gotów jest wycofać ze sprzedaży gadżety z wizerunkiem flagi konfederatów. Rzecznik sieci Brian Nick powiedział, że jego firma nie zamierza urazić nikogo sprzedażą gadżetó mogących uchodzić za obraźliwe. Usunięcie flagi ze swojej oferty handlowej zapowiedziały także inne wielkie sieci handlowe takie jak: Amazon, Sears, eBay, Etsy, Google Shopping czy Overstock.

Do usunięcia flagi z budynków publicznych wezwał także prezydent Barack Obama oraz Hillary Clinton. W 2001 roku flagę konfederacji usunął z budynków publicznych ówczesny gubernator Florydy Jeb Bush, kolejny kandydat republikański w nadchodzących wyborach prezydenckich. Flaga konfederacji jest częścią zaledwie jednej oficjalnej flagi stanowej – stanu Mississippi.

na podstawie: independent.co.uk, yahoo.com