pedalstwousPrzewagą pięciu do czterech głosów amerykański Sąd Najwyższy uznał, że według 14-stej poprawki do konstytucji, wszystkie stany USA zobowiązane są do umożliwienia homoseksualistom zawierania „małżeństw”. Tym samym zakwestionowano definicję małżeństwa z Kentucky, Michigan, Ohio i Tennessee, które określało je jako związek jednego mężczyzny i jednej kobiety. Decyzję uzasadniono równym traktowaniem wobec prawa. Sędziowie większości powiedzieli, że małżeństwo jest fundamentalnym prawem przysługującym wszystkim, także osobom tej samej płci.

Decyzję Sądu Najwyższego pochwalił Biały Dom, używając oficjalnego konta na Twitterze i dodając hashtag #LoveWins, pod którym prowadzona była pro-gejowska kampania w mediach społecznościowych. Solidarność z homoseksualistami wyrazili niemal wszyscy najwyżsi urzędnicy i politycy a różne firmy „pomalowały” swoje loga w internecie na kolory tęczy, uważanej za symbol ruchu na rzecz przywilejów dla homoseksualistów. Wśród tych, którzy w taki sposób wyrazili swoje zadowolenie była Hillary Clinton a także American Airlines, Twitter, You Tube i wiele innych.

Prezydent Baracj Obama, nazwał tę decyzję „zwycięstwem Ameryki” i pochwalił zmianę społecznego nastawienia do homoseksualistów, które jest zasługą także szerokiej kampanii medialnego wsparcia dla gejowskich aktywistów.
Decyzja ta może spowodować problemy dla konserwatywnych szkół religijnych, które zabraniają takich związków. W związku z tym mogą zostać one potraktowane tak jak szkoły, które na podstawie decyzji sądu z 1983 roku zabraniały relacji międzyrasowych czyli mogą im zostać odebrane prawa do ulg podatkowych. Szkoły takie zmuszone byłyby zaakceptować homoseksualne związki wbrew swoim przekonaniom, w których nauczają młodzież lub mogłyby popaść w kłopoty finansowe.

na podstawie: rt.com