onzRada Bezpieczeństwa ONZ wezwała władze Arabii Saudyjskiej do zniesienia blokady Jemenu, który jest obecnie zagrożony klęską głodu. Obecnie Saudowie nie pozwalają na przepuszczenie żadnych dostaw powietrznych i morskich przeznaczonych dla Jemeńczyków.

Członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ w swojej uchwale stwierdzili, że istnieje pilna potrzeba dostarczenia żywności, paliwa i innych materiałów eksploatacyjnych do portu w Jemenie, ponieważ Jemeńczykom zagraża klęska głodu. W tej sytuacji wyższość muszą uznać względy humanitarne.

Wcześniej specjalny wysłannik ONZ do Jemenu, Ismail Ahmed Ould Cheikh, wezwał do zawieszenia broni, ponieważ pomocy humanitarnej potrzebuje większość z blisko 21 mln Jemeńczyków. Dodał on, że Jemen stanął na krawędzi klęski głodu. Podsekretarz ONZ ds. humanitarnych Stephen O’Brien podkreśla natomiast, iż statki z dostawami są już przygotowane. Światowa Organizacja Zdrowia informuje zaś, że 15 mln ludzi w Jemenie nie ma dostępu do podstawowej opieki medycznej.

Arabia Saudyjska rozpoczęła atak na Jemen pod koniec marca, nie mając na to zgody ze strony ONZ. Jak dotąd konflikt pochłonął blisko 2,6 tys. ofiar, rany odniosło za to blisko 11 tys. ludzi.

na podstawie: presstv.ir.