imamImam Abd al Haqq Kielan skrytykował niewystarczającą politykę szwedzkich władz wobec problemu ekstremizmu. Jednocześnie stwierdził, iż wraz ze swoją muzułmańską wspólnotą przygotowuje program przeciwdziałaniu przystępowania młodych ludzi do Państwa Islamskiego.

W rozmowie z dziennikiem „Dagens Nyheter”, muzułmański duchowny z miasta Eskilstuna powiedział, że miał wielokrotnie styczność z osobami broniącymi działań Państwa Islamskiego, takich jak palenie żywcem, czy dokonywanie zamachów samobójczych. Po jednej z piątkowych modlitw dwójka mężczyzn krytykowała Kielana za wyrzeczenie się ekstremizmu i przemocy.

Imam uważa, że rządowe plany dotyczące zwalczania radykałów nie są wystarczające, ponieważ nie ma w nich rozwiązań mających za zadanie powstrzymanie rekrutacji w szeregi Państwa Islamskiego. Stąd jego wspólnota przygotowuje własny program, który ma zniechęcać młodych muzułmanów do wspomagania radykałów. Ma on polegać na spotkaniach z islamskimi uczonymi, którzy będą wskazywać na działania Państwa Islamskiego sprzeczne z zasadami religijnymi.

na podstawie: dn.se.