erdogn-isisOpozycyjne partie tureckich socjaldemokratów krytykują politykę prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana, który ich zdaniem odpowiada za obecny konflikt w Syrii, a także zamachy terrorystyczne na terenie Turcji.

Przewodniczący Republikańskiej Partii Ludowej (Cumhuriyet Halk Partisi, CHP) Kemal Kılıçdaroğlu powiedział w wywiadzie telewizyjnym, że turecki prezydent i jego Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (Adalet ve Kalkınma Partisi, AKP) odpowiadają za konflikt w Syrii oraz ostatnią falę zamachów na pracowników administracji i służb bezpieczeństwa. Konserwatyści mieli bowiem popierać terrorystów, między innymi poprzez ułatwienie im przekraczania turecko-syryjskiej granicy. Lider CHP zwrócił uwagę, iż rząd stłumił ostatnie demonstracje przeciwko wspieraniu terrorystów, a także jest wielkim przegranym na arenie międzynarodowej, ponieważ antagonizuje ze sobą Irak, Iran czy Egipt.

Podobnego zdania jest lider kurdyjskiej lewicowej Demokratycznej Partii Ludowej (Halkların Demokratik Partisi, HDP). Selahattin Demirtas stwierdził, iż rządząca AKP utrzymuje przyjazne stosunki z terrorystami z Państwa Islamskiego. Przemawiać ma za tym między innymi brak reakcji państwa na zamach terrorystyczny z lipca, w którym zginęło 31 kurdyjskich mieszkańców miasta Suruç w południowo-wschodniej Turcji.

na podstawie: sana.sy/en