czechy-kibiceCzeska prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie oprawy zaprezentowanej tydzień temu przez kibiców FK Baumitu Jablonec. Przedstawiał on znaną z internetu karykaturę wojowniczki z napisem „Europa”, wykopującą świnię w turbanie i koran.

Fani pierwszoligowego Baumitu Jablonec zaprezentowali swoją oprawę 2 sierpnia, podczas meczu z drużyną Bohemians 1905 Praga. Na przygotowanej przez nich sektorówce widniała znana internetowa grafika, przedstawiająca kobietę w hełmie wikinga z napisem „Europa” na tarczy, która wykopuje z kontynentu świnię w turbanie oraz koran. Oprawa przedstawiała więc anty-islamskie nastroje, które od ubiegłego roku są mocno widoczne wśród czeskiego społeczeństwa.

Zachowanie swoich kibiców potępił zarząd Baumitu, który twierdzi, że fani zgłosili im wcześniej inną wersję oprawy, przedstawiającą jedynie wojowniczkę z tarczą, stąd władze klubu czują się oszukane przez własnych ultrasów. W związku z tym zapowiedziano, że w przyszłości będą oni bardziej rygorystycznie traktowani.

Sprawą zajęła się już policja i prokuratura, badająca dostępne materiały wideo oraz zdjęcia. Kibicom mogą zostać postawione zarzuty podżegania do nienawiści wobec grupy osób lub ograniczenia ich praw i wolności.

Na podstawie: idnes.cz