turcja-wyboryDelegacja Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, przebywający z wizytą w Turcji, wyrazili zaniepokojenie przed przyspieszonymi wyborami parlamentarnymi, które odbędą się 1 listopada. Chodzi przede wszystkim o ograniczenie głosu partii opozycyjnych wobec konserwatywnej AKP.

Największe zaniepokojenie Rady Europy powodują ostatnie działania wymierzone w partie opozycyjne i media krytykujące rządy konserwatywnej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (Adalet ve Kalkınma Partisi, AKP). W kampanii wyborczej doszło bowiem już do kilku ataków na siedziby konkurencyjnych wobec AKP ugrupowań oraz mediów wspierających opozycję. Dodatkowo partie republikanów, nacjonalistów i mniejszości kurdyjskiej są pomijane przez państwowe media.

Zauważano również znaczący wzrost postępowań wobec osób mających znieważyć prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana oraz rzekomo szerzyć terroryzm. Dodatkowo dochodzi do wielu przypadków ograniczenia swobody wypowiedzi, co dotyczy również internetu i może utrudnić prowadzenie demokratycznej debaty politycznej.

Największe represje dosięgnęły kurdyjską Ludową Partię Demokratyczną (HDP), bowiem w ostatnich dniach doszło do blisko 400 ataków na jej biura i członków ugrupowania, a także do szeregu aresztowań burmistrzów wywodzących się z tej partii.

Na podstawie: hurriyetdailynews.com