colduffyDziś w sądzie w Belfaście odbyły się wstępne odczyty w sprawie trzech republikańskich dysydentów, w tym znanej postaci w kręgach paramilitarnych – Colina Duffyego. Od wczoraj antyterroryści obstawiali budynek sądu i przeszukiwali jego okolice. Colin Duffy, domniemany lider Nowej IRA jest oskarżany o przynależność i kierowanie nielegalną organizacją, posiadanie broni palnej, usiłowanie zabójstwa dwóch policjantów, organizację aktów terroru.
49-letni Duffy jest oskarżany o kierowanie działalnością Nowej IRA w okresie od grudnia 2012 do grudnia 2013 roku. Kilka dni temu, w czwartek, prawdopodobnie członkowie tej organizacji ostrzelali z broni maszynowej nieoznakowany radiowóz w Belfaście.

Sąd usłyszał, że podczas rozprawy przewidziane jest zeznawanie świadków z Hiszpanii za pomocą łączą video. Złożony został także wniosek o obecność podczas procesu funkcjonariuszy MI5. Wraz z Duffym, przebywającym obecnie w więzieniu Maghaberry, przed sądem ma stanąć także inny więzień, 54-letni Alex McRory oraz 47-letni Harry Fitzsimons z Belfastu.

Colin Duffy był wielokrotnie oskarżany o udział lub organizację aktów terroru, najnowszym wysuniętym przeciwko niemu zarzutem jest zorganizowanie ataku z użyciem broni palnej na funkcjonariuszy policji w grudniu 2013 roku na Crumlin Road w Belfaście. W 2012 roku został on uniewinniony od zarzutu morderstwa dwóch żołnierzy brytyjskich, którzy w 2009 roku zginęli od ran postrzałowych podczas odbierania pizzy w koszarach Massereene w Antrim. Saperzy Patrick Azimkar i Mark Quinsey zginęli w ataku zamachowców z Prawdziwej IRA kilka godzin przed swoim wylotem na misję do Afganistanu. Duffyemu zarzucano udział w tej akcji. W 1996 roku Sąd Apelacyjny uchylił Duffyemu wyrok dożywocia i uniewinnił Duffyego od zarzutu morderstwa byłego żołnierza Ulster Defence Regiment Johna Lynessa, który został zastrzelony przed swoim domem w Lurgan w hrabstwie Armagh, skąd pochodzi Duffy. Był on także aresztowany w sprawie zabójstwa strażnika więziennego Davida Black do którego doszło na drodze prowadzącej do więzienia Maghaberry, gdzie pracował. Jego samochód został ostrzelany w wyniku czego black poniósł śmierć. W tej sprawie także nie udowodniono udziału Duffyego w ataku.

Duża liczba zarzucanych mu czynów i pojawiające się co jakiś czas nowe oskarżenia sprawiły, że Duffy w środowisku republikańskim postrzegany jest jako kozioł ofiarny a kolejne rozprawy przeciwko niemu uchodzą w nim za procesy pokazowe. W kampaniach na rzecz republikańskich więźniów politycznych stawiany jest on obok niesłusznie skazanych w największych pomyłkach brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości czyli tzw. „czwórki z Guildford” i „szóstki z Birmingham”.

Duffy był także oskarżany o wywoływanie protestów więźniów w więzieniu Maghaberry, gdzie w republikańskim skrzydle przebywa około 50 osadzonych. Jest on członkiem grupy Republican Political Prisoners. Zaledwie miesiąc temu w sądzie stawili się trzej kuzyni Duffyego, którym także zarzucano działalność terrorystyczną. Jednak sąd nie dysponował przeciwko nim żadnymi dowodami.

8 września 2012 roku Colin Duffy przemawiał na pogrzebie zastrzelonego w Dublinie lidera RIRA Alana Ryana, którego nazwał „odważnym irlandzkim republikaninem i nieustraszonym bojownikiem IRA, który dzielnie walczył przeciwko obcej ingerencji w Irlandii”.

na podstawie: belfasttelegraph.co.uk