saudi-arabia-women-votesPo raz pierwszy w historii Arabii Saudyjskiej kobiety mogły brać udział w wyborach. Choć samorząd nie odgrywa większej roli w systemie politycznym monarchii, do lokalnych rad wybrano dziewiętnaście kobiet.

Kobiety w Arabii Saudyjskiej pierwszy raz w historii otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze. Według Associated Press, ogółem zarejestrowano 160 tys. kobiet chcących oddać głos w wyborach regionalnych, a z tej możliwości skorzystało 82 proc. z nich. Na listach wyborczych znalazło się 979 przedstawicielek płci żeńskiej, które ubiegały się o 2100 miejsc w radach miejskich.

Zgodnie z pierwszymi doniesieniami, ogółem do samorządu w Arabii Saudyjskiej wybrano dziewiętnaście kobiet, zaś najwięcej z nich uzyskało mandaty w stolicy kraju, Rijadzie. Otrzymanie przez nie praw wyborczych jest związane z deklaracją króla Abdullaha bin Abdulaziza, który w 2012 r. zapowiedział, iż kobiety otrzymają prawo do głosowania w wyborach lokalnych. Przed swoją śmiercią w styczniu, monarcha mianował 30 pań do zasiadania w najwyższym organie doradczym rządzącego reżimu.

Arabia Saudyjska od lat jest głównym sojusznikiem państw zachodnich na Bliskim Wschodzie. W tym roku objęła przewodnictwo w Radzie Praw Człowieka ONZ.

Na podstawie: presstv.ir, onet.pl.