Wizyta premier Beaty Szydło w Chinach, gdzie odbyło się Forum Pasa i Szlaku, ma pomóc w zacieśnieniu polsko-chińskiej współpracy w zakresie inwestycji oraz wymiany handlowej, nad czym obecny rząd ma pracować od wielu miesięcy. Jednocześnie Chiny mają doceniać polski wkład w projekt budowy Nowego Jedwabnego Szlaku, a nasz kraj jest uważany za bardzo ważnego partnera w Unii Europejskiej i Europie Wschodniej.

Polska premier przybyła do Pekinu w piątek, a więc jeszcze przed rozpoczęciem Forum Pasa i Szlaku. Szydło pierwszego dnia wizyty w Chinach spotkała się z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem, zaś głównym tematem rozmów było rozszerzenie polsko-chińskiego strategicznego partnerstwa poprzez utrzymywanie wysokiego poziomu obustronnej wymiany handlowej, rozszerzenie dialogu między rządami obu państw i ich parlamentami oraz partiami politycznymi.

Jinping podkreślił, że strona chińska docenia dotychczasowe stosunki z Polską, ponieważ nasz kraj był jednym z pierwszych państw na świecie, które uznały Chińską Republikę Ludową na arenie międzynarodowej. Między innymi z tego powodu Chińczycy postrzegają Polskę jako ważnego partnera do współpracy w ramach Unii Europejskiej oraz w Europie Wschodniej, a także zauważają polski wkład w rozwój inicjatywy Nowego Jedwabnego Szlaku.

Szydło i Jinping zgodzili się, iż strategiczne partnerstwo pomiędzy Polską i Chinami powinno wejść na wyższy poziom, dlatego najbliższym celem Polski i Chin ma być rozwijanie współpracy w zakresie ochrony środowiska, finansów, przemysłu wysokich technologii, infrastruktury czy logistyki, a nie jedynie wymiany handlowej. Dodatkowo zintensyfikowane mają zostać wzajemne kontakty dotyczące właśnie podbudowy pod Nowy Jedwabny Szlak.

Szefowa polskiego rządu w poniedziałek przemawiała natomiast na samym Forum Pasa i Szlaku, mówiąc o strategii rozwoju polskiej gospodarki, a plany w zakresie modernizacji przemysłowej porównała do programu Made In China 2025, który jest realizowany obecnie przez chiński rząd. Szydło wyraziła przy tym zainteresowanie współpracą w ramach Pasa i Szlaku, ale zaznaczyła przy tym, że należy wystrzegać się jakiegokolwiek narzucania realizacji tego wielkiego projektu.

Podsumowując swoją wizytę w Chinach Szydło powiedziała natomiast, że w Chinach widoczne jest duże zainteresowanie współpracą z Polską oraz państwami europejskimi i afrykańskimi. Samo spotkanie oceniła jako doskonałą możliwość rozmów z przedstawicielami państw, z którymi Polska na co dzień nie utrzymuje intensywnych kontaktów. Z tego powodu polska premier rozmawiała m.in. z tureckim prezydentem Recepem Tayyipem Erdoğanem, aby podnieść poziom gospodarczej współpracy polsko-tureckiej.

Na podstawie: premier.gov.pl, dziennik.pl, wnp.pl, chinytolubie.pl, news.xinhuanet.com.