Dostępne wyniki wyborów prezydenckich w Iranie wskazują na wygraną dotychczasowej głowy państwa. Hasan Rowhani miał otrzymać blisko 56 procent głosów, natomiast jego główny przeciwnik w postaci konserwatywnego duchownego Ebrahima Raisiego zyskał poparcie ponad 38 procent głosujących Irańczyków.

Dotychczasowy umiarkowany irański prezydent otrzymał blisko 22,8 miliona głosów, a więc 56,88 proc. wszystkich oddanych. Jego główny konkurent, konserwatywny duchowny Ebrahim Raisi, zyskał natomiast zaufanie 15,5 mln Irańczyków, czyli 38,55 proc. głosujących. Obaj kandydaci zdystansowali swoich dwóch konkurentów, ponieważ na byłego ministra kultury Mostafę Mir-Salima swój głos oddało 1,13 proc. Irańczyków, zaś na zwolennika reform politycznych Mostafę Hashemitaba jedynie 0,5 proc. uczestniczących w wyborach.

Rowhani postrzegany jest jako umiarkowany prezydent, ponieważ właśnie za jego kadencji zawarto porozumienie nuklearne z największymi światowymi mocarstwami, a także rozpoczęto normalizację stosunków z państwami zachodnimi. Dodatkowo dotychczasowa głowa państwa w porównaniu z Raisim nie jest zwolennikiem twardego prawa obyczajowego i opowiada się za większą wolnością osobistą Irańczyków. Jego konkurent cieszy się natomiast poparciem duchowego przywódcy Iranu, ajatollaha Ali Chameneiego.

Do wyborów prezydenckich w Iranie dopuszczono ogółem sześciu kandydatów, ale dwóch z nich wycofało się na kilka dni przed głosowaniem. Jednocześnie Rada Strażników Rewolucji Islamskiej nie zgodziła się na start byłego konserwatywnego prezydenta Mahmuda Ahmadineżada.

Na podstawie: presstv.ir, aljaazera.com.