Przy okazji odbywającego się w ostatnich dwóch dniach szczytu Inicjatywy Trójmorza, jego główni pomysłodawcy w postaci Polski i Chorwacji podpisali szereg umów dotyczących współpracy. Chodzi przede wszystkim o kooperację portów w Szczecinie i Świnoujściu z analogicznym obiektem w chorwackiej Rijece, dzięki czemu swoje funkcjonowanie rozpocznie korytarz transportowy Bałtyk-Adriatyk.

W uroczystości podpisania odpowiednich umów wzięli udział prezydent Andrzej Duda oraz jego chorwacka odpowiedniczka, Kolinda Grabar-Kitarović, natomiast podpisy złożyli prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Dariusz Słaboszewski oraz dyrektor wykonawczy Zarządu Portu Rijeka Marino Juretić. Porozumienie dotyczy przede wszystkim współpracy obu portów w ramach korytarza transportowego Bałtyk-Adriatyk, który swój początek będzie miał w Polsce, a koniec właśnie w Chorwacji.

Umowa przewiduje więc współpracę portów w zakresie transportu morskiego, przemysłu portowego, promocji i wymiany handlowej, a także konsultacji specjalistów z obu obiektów. Ponadto w porozumieniu przewidziano możliwość tworzenia zespołów eksperckich, które będą konsultowały zagadnienia związane z transportem morskim i wspomnianym połączeniem między morzami Bałtyckim i Adriatyckim. Ogółem zapisy umowy będą obowiązywały najbliższe dwa lata, ale będzie ona mogła zostać przedłużona.

Port w Rijece zdaniem oficjeli odpowiedzialnych za polską gospodarkę morską jest niezwykle ważny, ponieważ jest największym tego typu obiektem na terenie Chorwacji, lecz przede wszystkim położony jest w strategicznym miejscu z powodu rozbudowy Kanału Sueskiego.

Na podstawie: wgospodarce.pl.