W rosyjskim Soczi nad Morzem Czarnym spotkali się prezydencji Rosji i Chorwacji. Rozmowy Władimira Putina z Kolindą Grabar-Kitarović wzbudziły spore zainteresowanie, ponieważ Chorwacja była jak dotąd nastawiona głównie na integrację z państwami zachodnimi, a tymczasem chorwacka przywódczyni podkreślała, iż choćby inicjatywa Trójmorza nie jest wymierzona w Rosję, bo nie ma na celu walki z kimkolwiek.

Najważniejszym rosyjskim partnerem na Bałkanach jest oczywiście Serbia, ale Chorwacja jest stałym odbiorcą rosyjskich surowców energetycznych, tym niemniej chorwacko-rosyjska współpraca od dłuższego czasu ma wielowymiarowy charakter. Putin i Grabar-Kitarović mieli więc rozmawiać w Soczi na temat konkretnych środków mających na celu rozwinąć obustronną kooperację, a najważniejszym tematem był powrót do wymiany handlowej pomiędzy oboma tymi krajami sprzed czasu kryzysu na Ukrainie.

Sam Putin zauważył, iż Chorwacja jest niezwykle ważnym partnerem gospodarczym Rosji, ponieważ kupuje wspomniane już produkty naftowe, a choćby rosyjski Gazprom zaspokaja blisko połowę potrzeb tego kraju w zakresie gazu ziemnego. Jednocześnie rosyjski prezydent zauważył, iż planowana jest już modernizacja odpowiedniej infrastruktury znajdującej się na terytorium Chorwacji, dlatego Putin w przyszłym roku najprawdopodobniej odbędzie rewizytę nad Morzem Adriatyckim.

Grabar-Kitarović określiła natomiast Chorwację jako odpowiedzialnego członka Unii Europejskiej i NATO, szanującego jednocześnie rolę Rosji w stosunkach międzynarodowych. Z tego powodu chorwacka prezydent podkreśliła, iż projekt Trójmorza nie jest wymierzony ani w Rosję, ani w Niemcy, ale ma charakter platformy nawiązywania współpracy pomiędzy państwami Europy Środkowej, stąd koncentruje się na kooperacji uczestniczących w nim krajów w konkretnych projektach.

Trójmorze to inicjatywa powołana do życia przed dwoma laty, do której należy ogółem dwanaście państw znajdujących się pomiędzy morzami Adriatyckim, Bałtyckim oraz Czarnym, zaś inicjatorami utworzenia takiej grupy byli Grabar-Kitarović oraz polski prezydent Andrzej Duda.

Na podstawie: tportal.hr, vecernji.hr, biznesalter.pl.