Jeden z nowych azjatyckich tygrysów gospodarczych, jakim z pewnością jest Malezja, kulturowo odpływa w stronę konserwatywnego i upolitycznionego islamu. Zdaniem ekspertów to przede wszystkim efekt dostania się Malezji pod wpływy Arabii Saudyjskiej, która nie tylko buduje swoje centra w państwach Azji Południowo-Wschodniej, lecz również rozszerza na nie swoją obecność finansową w celu uniezależnienia ich od Chińskiej Republiki Ludowej.

We wrześniu w Malezji przebywała Karima Bennoune, specjalny sprawozdawca Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw praw kulturowych i członek organizacji walczących z politycznym islamem. Zgodnie z przygotowanym przez nią raportem z tej wizyty, to jedno z najbardziej dynamicznie rozwijających się azjatyckich państw w coraz większym stopniu uzależnione jest od władzy religijnej, która cały czas poszerza stopień swojej ingerencji w polityczne decyzje podejmowane w Malezji.

Największym zagrożeniem dla kraju ma być fakt rosnącej popularności „hegemonicznej wersji islamu importowanej z Półwyspu Arabskiego”, która ma stać w „sprzeczności z lokalnymi formami praktyki religijnej”. Oznacza to oczywiście, że w Malezji swoje wpływy rozszerza Arabia Saudyjska, wspierająca publicznie własną interpretację islamu i tożsamości muzułmańskiej opartej o radykalną, wahhabicją wersję religii mahometańskiej.

Religijna obecność Saudyjczyków jest możliwa głównie dzięki polityce malezyjskiego premiera Najiba Tun Razaka, namawiającego instytucje państwowe do wspierania ultra-konserwatywnego islamu opowiadającego się choćby za dyskryminacją przedstawicieli innych wyznań. Razak jest przy tym zaprzyjaźniony z saudyjskim królem Salmanem bin Abdulazizem Al Saudem, który poprzez pozycjonowanie siebie jako „kustosza miejsc religijnych” chce dotrzeć głownie do malezyjskiej „skrajnej prawicy” i zachowawczych mieszkańców wsi.

Arabia Saudyjska jednocześnie nie zapomina o swoich gospodarczych interesach, mających zresztą pomóc również w rozpowszechnianiu sunnickiego islamu w innych państwach. Inwestycje w malezyjski rynek energetyczny i ogólna finansowa obecność Saudyjczyków w Azji Południowo-Wschodniej mają także na celu uniezależnienie krajów tego regionu od Chińskiej Republiki Ludowej, co uznają one same za realizację swojego interesu narodowego.

Według danych sprzed siedmiu lat, wyznawcy islamu stanowią obecnie około 63 proc. społeczeństwa Malezji, przy czym zdecydowana większość z nich to sunniccy muzułmanie, bowiem zgodnie z malezyjskim prawem szyicki islam jest represjonowany.

Na podstawie: atimes.com.