Według rosyjskiego prezydenta Władimira Putina największym wyzwaniem tamtejszej armii będzie zakończenie powszechnego poboru, czyli stworzenie zawodowego wojska. Zmiana ma być związana z nowym charakterem współczesnych konfliktów, w których poradzić mogą sobie jedynie w pełni profesjonalne siły zbrojne.

Putin stwierdził, że powoli obowiązkowa służba wojskowa staje się przeszłością, ponieważ współczesna armia stoi przed dużo bardziej skomplikowanymi wyzwaniami niż wcześniej, stąd w coraz większym stopniu wykorzystuje ona zaawansowane technologie militarne. Z tego powodu Rosja powoli ma przygotowywać się do uzawodowienia swoich sił zbrojnych.

Jednocześnie proces ten ma wymagać odpowiedniego planu i funduszy finansowych, stąd rosyjski prezydent nie określił konkretnie, kiedy jego kraj zrezygnuje z obowiązkowej służby wojskowej. Putin dodał zresztą, że trzeba pamiętać, iż nie wszystkie państwa decydują się na pełną rezygnację z przeszkolenia militarnego swoich obywateli i należy brać ten fakt pod uwagę.

Obecnie w Rosji obowiązuje dwunastomiesięczna obowiązkowa służba wojskowa, która dotyczy wszystkich mężczyzn w wieku od 18 do 27 lat. W latach 2007-2008 skrócono przy tym okres służby wynoszący wcześniej dwa lata, co zdaniem niektórych ekspertów jest zbyt krótkim czasem na odpowiednie przeszkolenie rekrutów.

Na podstawie: rt.com.