Podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Azerbejdżanie podpisano szereg umów dwustronnych, dotyczących przede wszystkim współpracy w dziedzinie gospodarki i energetyki. Duda i jego azerski odpowiednik  Ilham Alijew wzięli również udział w polsko-azerskim forum biznesowym oraz odsłonili tablicę upamiętniającą polskich architektów pracujących przy budowie Baku.

Prezydenci Polski i Azerbejdżanu wpierw spotkali się na rozszerzonych rozmowach dwustronnych, po których podpisali szereg porozumień dotyczących głównie współpracy resortów rolnictwa oraz współpracy w sprawach nasiennictwa i fitosanitarnych. Ponadto oba kraje zawarły umowę międzyrządową dotyczącą wymiany i wzajemnej ochrony informacji o charakterze niejawnym.

Podczas spotkania z dziennikarzami Duda i Alijew wyrazili nadzieję na dalszy rozwój polsko-azerskich stosunków dyplomatycznych. Polski prezydent wyraził zwłaszcza nadzieję, że polskie firmy będą mogły uczestniczyć w budowie i rozwoju portu Baku-Alat, który ma posiadać między innymi strefę wolnocłową.Ponadto rozmowy miały dotyczyć współpracy w zakresie energii, a także korytarza transportowego Południe-Zachód (Iran – Kaukaz – Ukraina – Polska) oraz trasy transkaspijskiej (Chiny – Kazachstan – Kaukaz – Ukraina – Polska).

„Dzisiaj przyjrzeliśmy się naszym stosunkom dwustronnym. Istnieją szerokie możliwości rozwoju współpracy w sferze politycznej, gospodarczej, energetycznej, transportowej, kulturalnej i w innych obszarach. Wierzę, że negocjacje, porozumienia i dokumenty podpisane podczas tej wizyty przyczynią się do dalszego rozszerzenia naszych stosunków – mówił z kolei azerski prezydent. 

Ponadto obaj przywódcy uczestniczyli w Azersko-Polskim Forum Biznesowym. Alijew w jego trakcie podkreślił, że rozwój stosunków politycznych pomiędzy oboma krajami w naturalny sposób przekłada się na współpracę biznesową, Jego zdaniem Azerbejdżan jest zainteresowany znaczącym zwiększeniem polsko-azerskiej wymiany handlowej, stąd chociażby w ubiegłym roku w Warszawie otwarto Azerski Dom Handlowy.

Kolejnym ważnym punktem wizyty Dudy w Baku było otwarcie ulicy Polskich Architektów i okolicznościowej tablicy poświęconej Polakom biorącym udział w budowie stolicy Azerbejdżanu. Dodatkowo polski prezydent spotkał się z Vladimirem Fekete, słowackim arcybiskupem Kościoła katolickiego w Azerbejdżanie.

Na podstawie: prezydent.pl, azerbaijan-news.az, azernews.az.

Zobacz również: