Chińska Republika Ludowa jest skłonna zwiększyć import towarów pochodzących z państw Europy Środkowo-Wschodniej, dlatego chcą szerzej otworzyć na nie swój rynek. Między innymi w tym celu w chińskim mieście Ningbo odbyły się targi z udziałem środkowoeuropejskich przedsiębiorstw, zaś wśród wystawców znalazło się prawie czterdzieści firm z naszego kraju.

Chiński wicepremier Hu Chunhua stwierdził podczas Forum Współpracy Chiny-Europa Środkowo-Wschodnia, odbywającym się w portowym mieście Ningbo na wschodzie Chin, że jego państwo gotowe jest szerzej otworzyć swój rynek dla produktów pochodzących z tego regionu kontynentu europejskiego, dlatego też już niedługo powinien zwiększyć się ich import.

Tylko w czterech pierwszych miesiącach bieżącego roku wymiana handlowa pomiędzy Chinami a naszym regionem wyniosła blisko 28,55 mld dolarów, czyli była większa o 7,9 proc. w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku. Dalsze zwiększanie wzajemnych obrotów ma być możliwe poprzez usprawnienie procedur celnych dla towarów z Europy Środkowo-Wschodniej oraz poprzez subsydia dla lokalnych firm handlujących z tym regionem.

W targach w Ningbo wzięło udział blisko 700 biznesmenów oraz przedstawicieli władz z osiemnastu państw środkowoeuropejskich. Wśród nich znalazło się 36 firm z Polski, wśród których byli głównie przedstawiciele branży spożywczej, kosmetycznej, jubilerskiej, odzieżowej i logistycznej.

Na podstawie: xinhuanet.com, forsal.pl.