Europejski Urząd Statystyczny postanowił przeanalizować kwestię urlopów w państwach Unii Europejskiej. Z jego szacunków wynika, że w całej wspólnocie na wakacje może sobie pozwolić coraz więcej osób, lecz w Polsce i tak nawet na tygodniową przerwę od pracy nie może sobie pozwolić blisko jedna trzecia dorosłych Polaków.

Ogółem w całej UE, według danych zebranych przez Eurostat, blisko 28,3 proc. osób powyżej 16. roku życia nie mogło w ubiegłym roku wyjechać przynajmniej na tygodniowy urlop. To wciąż bardzo duży odsetek, ale analitycy podkreślają, że sytuacja i tak w ostatnich latach jednak się poprawiła, bo jeszcze w 2013 r. odsetek takich osób wynosił blisko 39,5 proc.

Wśród 28. państw członkowskich UE odsetek ten był najwyższy w Rumunii, w której w ubiegłym roku w domach musiało zostać blisko 58,9 proc. obywateli. Na dalszych miejscach znaleźli się Chorwaci, Grecy oraz Cypryjczycy, ponieważ w ich państwach na choćby tygodniowe wakacje nie mogło pozwolić sobie blisko 51 proc. populacji. Na przeciwległym biegunie znaleźli się z kolei Szwedzi (9,7 proc.), Luksemburczycy (10,9 proc.) czy Duńczycy (12,2 proc.).

W Polsce na urlop nie może sobie pozwolić z kolei 34,6 proc. Polaków powyżej 16. roku życia, przy czym w porównaniu do 2013 r. liczba ta zmalała aż o 26 pkt. proc. Jednocześnie dużo bardziej sytuacja pod tym względem poprawiła się w Bułgarii, gdzie na przynajmniej tygodniowe wakacje nie może sobie pozwolić obecnie 30,5 proc., podczas gdy sześć lat temu odsetek ten był wyższy aż o 35,8 pkt. proc.

Na podstawie: polsatnews.pl.