Media zapowiadając wizytę francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona donosiły o jego chęci naprawy stosunków z naszym krajem. Według deklaracji francuskiej głowy państwa i jej polskiego odpowiednika, Andrzeja Dudy, udało się to ostatecznie osiągnąć. Nie wiadomo jednak dokładnie, czy jednym z kosztów wizyty Macrona w Warszawie nie będzie wysłanie polskich żołnierzy do Afryki.

Jeszcze przed dzisiejszym przyjazdem francuskiego prezydenta spekulowano, jak będzie przebiegała jego wizyta w Polsce. Zdaniem komentatorów Macron postanowił po dwóch latach spotkać się z polskimi władzami, ponieważ w Paryżu panuje przekonanie, że Prawo i Sprawiedliwość oraz Zjednoczona Prawica będą jeszcze rządzić Polską przez dłuższy czas. Tymczasem to Francja przodowała w krytyce naszego kraju za szereg reform, w tym tych związanych z wymiarem sprawiedliwości.

O przełomowym charakterze wizyty Macrona miał świadczyć fakt, iż wraz z nim do polskiej stolicy przybyło kilku francuskich ministrów. Wzięli oni udział głównie w podpisaniu szeregu porozumień o współpracy, choćby w takich kwestiach jak wzmocnienie wspólnych wysiłków na rzecz cyberbezpieczeństwa. Dodatkowo Warszawa i Paryż zawarły porozumienie dotyczące partnerstwa strategicznego.

Duda komentując wizytę Macrona zauważył jej korelację z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Zdaniem polskiego prezydenta jego francuski odpowiednik dał w tej sytuacji wyraz swojego zainteresowania regionem Europy Środkowo-Wschodniej. Samą deklarację o partnerstwie strategicznym Duda uznał właśnie za wydarzenie przełomowe w polsko-francuskich relacjach.

Macron nie omieszkał jednak nawiązać do reformy wymiaru sprawiedliwości w naszym kraju. Miał on wyrazić nadzieję na wznowienie dialogu pomiędzy władzami Polski a Komisją Europejską, zachwalając jednocześnie polskie społeczeństwo jako jedno z najbardziej „pro-europejskich” spośród wszystkich państw członkowskich. Zdaniem Macrona konieczne jest ponadto wzmocnienie potencjału obronnego NATO i całej Europy.

Nie wiadomo jeszcze, jakie dokładnie rezultaty przyniesie wizyta francuskiego prezydenta w naszym kraju. Przed rozmowami media donosiły, że Wojsko Polskie może wysłać swoich żołnierzy na francuską misję w Afryce, aby w ten sposób możliwe było uzyskanie przez Polskę zwolnienia z przyjmowania imigrantów przybywających masowo do Unii Europejskiej.

Na podstawie: prezydent.pl, rmf24.pl, wpolityce.pl, lefigaro.fr.