Do przygotowywanego przez rząd pakietu „Tarczy antykryzysowej”, będącej odpowiedzią na gospodarcze skutki koronawirusa, swoje propozycje przesłał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zakładają one między innymi możliwość zawieszenia spłaty kredytów i pożyczek przez rok, co nie podoba się jednak przedstawicielom rynków finansowych.

Rząd Mateusza Morawieckiego zamierza wprowadzić zmiany w systemie ekonomicznym za pośrednictwem specjalnej ustawy. UOKiK uważa, że powinien znaleźć się w niej między innymi zapis korzystny dla kredytobiorców, który pozwalałby im na zawieszenie spłaty kredytów i pożyczek na rok. Jednocześnie wstrzymanie ich spłacania nie oznaczałoby możliwości naliczania przez banki i firmy pożyczkowe odsetek oraz innych dodatkowych kosztów.

Zawieszenie pozwalałoby nie spłacać przez rok zarówno kredytów bankowych konsumpcyjnych i hipotecznych, jak i pożyczek zaciągniętych wcześniej w firmach pożyczkowych. Urząd chciałby, aby dotyczyło to wszystkich kredytobiorców, a nie jedynie tych narażonych na straty w wyniku epidemii koronawirusa. Następowałoby to wówczas automatycznie, czyli po dostarczeniu do banku lub firmy pożyczkowej odpowiedniego pisma.

Na takie postawienie sprawy nie zgadza się jednak branża finansowa, a szczególnie firmy lichwiarskie. Wprowadzenie podobnych rozwiązań miałoby bowiem pozbawić je dochodów przez najbliższy rok, co odbiłoby się na ich sytuacji ekonomicznej. Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego obawia się z kolei najbardziej, że na zawieszeniu spłaty zobowiązań najbardziej skorzystałyby osoby, które nie odczuły kryzysu.

Firmy pożyczkowe grożą natomiast przeniesieniem swojej działalności do podziemia. Analitycy cytowani przez liberalne media są zaniepokojeni zwłaszcza kondycją lichwiarzy, ponieważ banki miałyby odczuć takie zmiany w mniejszym stopniu.

Na podstawie: rp.pl, interia.pl.