uvfflagMieszkańcy wschodniego Belfastu zaniepokojeni są pojawieniem się na mieście flag chwalących, ich zdaniem, lojalistyczne paramilitarne bojówki o nazwie Ulster Volunteer Force  (UVF), które zawieszali zamaskowani mężczyźni. Sprawą zajął się członek Zgromadzenia Północnej Irlandii z partii Alliance, Chris Lyttle.

Partia Alliance reprezentuje modernistyczne skrzydło unionizmu. Według jego wiedzy, flagi zawieszone zostały z okazji zbliżającej się parady mającej uczcić powstanie UVF. Jak mówi, flagi zawieszone są przy głównych trasach miasta bez konsultacji z władzami.

Przeciwko takiej aktywności lojalistów protestują mieszkańcy Belfastu utożsamiający się głównie ze stroną republikańską oraz ci, którzy twierdzą, że parada i pojawienie się tych flag może spowodować nowe niepokoje.

Organizacja Ulster Volunteer Force powstała w 1913 roku z inicjatywy Sir Edwarda Carsona. Jej zadaniem było przeciwdziałanie irlandzkim ruchom republikańskim. Nie miała charakteru paramilitarnego. Jednak w 1966 powołano do życia zbrojne bojówki o tej samej nazwie. Ich zadaniem było czynne zwalczanie, jak określali, „wzrostu irlandzkiego nacjonalizmu”.

Organizatorzy parady i przedstawiciele policji zapewniają, że flagi i parada nie odnosi się do żadnych zakazanych organizacji i działań paramilitarnych i zapowiedzieli usunięcie flag zaraz po paradzie.