verecke_pomnikPrzedstawiciel węgierskich nacjonalistów skupionych w partii Jobbik, Szávay István, domaga się od Ukrainy zabezpieczenia zbrojnymi siłami węgierskiego pomnika pamiątkowego, znajdującego się na granicy Zakarpackiej i Lwowskiej oblasti (odpowiednik polskiego województwa lub regionu).

Pomnik przypomina 1100 rocznicę przekroczenia Karpat przez Węgrów. Jak podaje węgierska gazeta Magyar Hirlap, deputowany lwowskiego sejmiku z ramienia Swobody, Ostap Stahyw, domaga się usunięcia pomnika – stąd apel Szávaya.

„Aby zabezpieczyć pomnik sławiący przejście narodu węgierskiego przez Karpaty należy zapewnić zbrojną ochronę” – stwierdził Szávay. Zwrócił się również do węgierskiego ministra spraw zagranicznych, także z prośbą o przyznanie pomnikowi uzbrojonej ochrony. Według niego, „radykalnie antywęgierska” Swoboda niemal co miesiąc organizuje napaści na pomnik.Węgierski polityk ma prawdopodobnie rację – doszło nawet niedawno do rozmieszczenia wokół pomnika kamer monitoringu wizyjnego, które mają zarejestrować działalność wandali.

16 maja deputowany lwowskiego sejmiku Ostap Stahyw stwierdził, że pomnik w miejscowości Werecke (Верецке) należy usunąć i wezwał lwowskich deputowanych do zapewnienia środków finansowych na likwidację. Pomnik poświęcony przejściu plemion węgierskich przez Karpaty został postawiony w 2008 roku. Symbolizuje wrota pomiędzy wschodem i zachodem.

W 2011 roku przedstawiciele Swobody usiłowali podpalić pomnik. Oprócz tego, niejednokrotnie otwarcie wypisywali na nim różne antywęgierskie hasła, w tym „Śmierć Węgrom” czy „Tu jest Ukraina”.

na podstawie: cenzor.net.ua

Zobacz również:
Węgierscy nacjonaliści zrywają współpracę z ukraińską Swobodą