nadchodzi-fala-masowych-eksmisjiPrzez Polskę wkrótce przetoczy się fala eksmisji, z których spora część może być po prostu wyrzuceniem na bruk. Tylko w 14 największych miastach kraju sądy orzekły nakaz eksmisji ponad 20 tysięcy lokatorów.

W posiadającej ponad 700 tysięcy mieszkańców Łodzi nakazy eksmisji orzeczono w niemalże 6 tysiącach przypadków, o niemal połowę mniej ludny Szczecin wyprosi lokatorów z ponad 3700 lokali, a w stolicy opustoszeje ponad 2700 mieszkań. Prawdopodobnie liczba eksmisji znacząco wzrośnie również w miastach, które dotychczas unikały takich praktyk, jak choćby Poznań, który przez 5 ostatnich lat dokonał zaledwie 161 usunięć lokatorów.

Powodem eksmisji są zazwyczaj długi, których lokatorzy nie są w stanie spłacić, składają się na nie nieopłacone czynsze, odsetki od nich i kary. Wielu z nich to starsi ludzie, którzy stracili pracę i z powodu wieku czy stanu zdrowia nie są w stanie znaleźć nowej, inni nie są w stanie sprostać podwyżkom opłat za mieszkania, jak wielu Warszawiaków, którym miasto podniosło opłaty o 200%.

Nie tylko właściciele kamienic są zainteresowani wyrzuceniem nieopłacalnych mieszkańców. Podobne plany mają też wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, samorządy, a nawet Wojskowa Agencja Mieszkaniowa. Sprawę ułatwia tutaj zeszłoroczna nowelizacja prawa, dzięki której nawet w okresie ochronnym, czyli od listopada do końca marca można już eksmitować ludzi, którzy zajmują dane mieszkania.

Poważnym problemem dla tracących dach nad głową jest nieprzyznawanie im w wielu wypadkach mieszkań socjalnych. Dla przykładu w Łodzi 1804 osoby nie dostały prawa do mieszkań socjalnych, w Szczecinie 1272, w Gdańsku 600.

Nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów, która weszła w życie 16 listopada 2011 roku, zezwala gminom na przyznawani, im jedynie lokali tymczasowych z obniżonymi standardami. Lokal taki musi posiadać co najmniej 5 metrów kwadratowych powierzchni na osobę, dostęp do wody i dość miejsca na piecyk do ogrzewania i maszynkę do gotowania. Prąd w takich pomieszczeniach nie jest niezbędny.

Lokale tymczasowe to dość często stare hotele robotnicze i opuszczone internaty, ale również przystosowane pomieszczenia fabryczne czy zabudowania społeczno-gospodarcze poza miastem. Co gorsza, takie lokale są przyznawane jedynie na określony okres czasu, minimalnie jeden miesiąc. Jeśli dana osoba nie zacznie uiszczać wymaganych opłat za lokal tymczasowy, zostanie ona wyrzucona z niego na bruk.

na podstawie: nowyobywatel.pl

Zobacz również:
– Polska rajem dla komorników. Zerowe kontrole, coraz więcej nadużyć