smsWielokrotnie zdarzało się już, że ważne, ciekawe lub niewygodne dla władz wydarzenia zostały zarejestrowane telefonem komórkowym. Nowy wynalazek firmy Apple może pomóc rządom wielu państw w rozwiązaniu ich problemu.

Firma opracowała technologię, która umożliwia zdalne wyłączenia niektórych funkcji iPhonów. System zaczyna działać, gdy aparat znajdzie się w strefie, która została uznana za „chronioną” i automatycznie wyłącza połączenie z siecią WiFi, kamerę lub nawet całe urządzenie.

Technologia została opatentowana w czerwcu 2008 roku i nosi numer 8,254,902. Określa ona metodę pozwalającą wyłączyć dane funkcje urządzenia z pominięciem użytkownika. Jedyne czego potrzeba, to określenie pewnego obszaru za chroniony i zrobienie zdjęcia lub nagranie rozmowy iPhonem w takiej strefie staje się niemożliwe.

Pierwotnym zamysłem koncernu Apple było ustanowienie takich stref w teatrach, kinach i salach koncertowych, jednak przedstawiciele firmy przyznają, że służby policyjne lub rządy bez większego kłopotu mogą skorzystać z technologii do własnych celów. A jakie by to mogły być cele? Tu kreatywność służb ma bardzo szerokie pole do popisu.

W ten sposób można np. zabezpieczać miejsca nieoficjalnych spotkań polityków, ale można również wyznaczyć taką strefę w miejscu wiecu lub manifestacji – wówczas nie będzie już można nagrać telefonem „zdenerwowanego policjanta” kopiącego człowieka po głowie,  ani też zrobić mu zdjęcia.

Oczywiście nie jest to jedyny kłopot z używaniem smartfonów. Takie urządzenie pozwala śledzić użytkownika poprzez GPS lub nawet podsłuchiwać go poprzez wbudowany w aparat mikrofon. Potencjalnie groźne mogą być również dane, jakie użytkownik zgromadził w pamięci swojego urządzenia, na przykład zdjęcia lub adresy, którymi może zainteresować się policja przy okazji zatrzymania. Do tego dochodzą jeszcze odwiedzane ze smartfona strony www zapamiętywane w pamięci zainstalowanej tam przeglądarki.

Dlatego też możliwe zagrożenia w porównaniu z ograniczeniami, jakie mogą zostać nałożone zdalnie na nasze urządzenie warto zastanowić się nad zakupem prostszego i tańszego modelu telefonu.

na podstawie: onet.pl