imigranci-berlinW Niemczech rośnie liczba imigrantów, którzy ubiegają się o azyl na terenie tego kraju. W związku z obowiązującą na obszarze Niemiec ustawą dot. uchodźców, władze krajów związkowych i gmin muszą zapewnić przyszłym bądź niedoszłym azylantom zakwaterowanie, a miejsc do tego przystosowanych zaczyna już brakować.

Liczne landy i gminy zmuszone są w obliczu rosnącej liczby uchodźców w Niemczech do rozszerzenia oferty, jeśli chodzi o tak zwane domy azylantów. Jako, że coraz więcej z nich jest przepełnionych, władze poszczególnych landów zmuszone są do przebudowy byłych koszar wojskowych oraz budynków szkolnych – informuje agencja prasowa DPA.

Z brakiem kwater dla azylantów borykają się między innymi Saksonia Anhalcka, Meklemburgia Pomorze Przednie czy Szlezwik-Holsztyn. W Północnej Nadrenii-Westfalii zwiększono już w minionym roku liczbę miejsc mieszkalnych, natomiast w Hamburgu potrojono liczbę miejsc w ośrodku recepcyjnym. Berlin, który w 2013 r. przyjął 6 tys. uchodźców, stworzył 1400 dodatkowych miejsc i liczy się w tym roku z podwojeniem kosztów.

W 2007 roku Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców zarejestrował 19 tysięcy wniosków o azyl. W 2012 r. było ich już 65 tysięcy. Ocenia się, że w 2013 r. będzie ich około 110 tys. Dane te są porównywalne z ekstremalnym, jeśli chodzi o liczbę wniosków o azyl, 1997 rokiem.
na podstawie: dw.de