afrykanskie-dzieci-w-izraeluCentroprawicowy rząd Fredrika Reinfeldta zgodził się przyjąć afrykańskich uchodźców, których ze swojego terytorium wydala Izrael. Do Szwecji przyjechać może ponad 50 tysięcy osób.

W ostatnich dniach w obozach dla uchodźców znajdujących się na terytorium Izraela, wybuchały protesty przeciwko polityce migracyjnej realizowanej przez tamtejszy rząd. Izraelskie ministerstwo spraw wewnętrznych stwierdziło bowiem, że uchodźcy z Erytrei zagrażają „żydowskiemu charakterowi państwa”. Resort ustalił jednocześnie z przywódcami protestów, iż pomoże wyjechać z kraju wszystkim, którzy będą chcieli uczynić to dobrowolnie.

Na przyjazd imigrantów zgodził się centroprawicowy szwedzki rząd. Z Izraela do Szwecji wyjechała już grupa Afrykańczyków, przede wszystkim prześladowanych kobiet i ofiar handlu ludźmi. Ogółem do Skandynawii ma przybyć ponad 50 tysięcy czarnoskórych imigrantów, którzy otrzymają mieszkania i status uchodźców. Dodatkowo każdy z nich dostanie 3,5 tysiąca dolarów za dobrowolny wyjazd z Izraela.

na podstawie: haaretz.com, nationell.nu