necasByły centroprawicowy premier Czech, Petr Nečas, został oskarżony przez policję o przekupstwo. Miał on oferować lukratywne posady w państwowych przedsiębiorstwach posłom swojej Obywatelskiej Partii Demokratycznej, w zamian za zrzeczenie się mandatów poselskich.

Zgodnie z czeskim prawem, Nečasowi grozi do sześciu lat więzienia. Były premier oferował trzem posłom Obywatelskiej Partii Demokratycznej (Občanská demokratická strana), atrakcyjne stanowiska w przedsiębiorstwach państwowych. Parlamentarzyści ODS mieli w zamian zrzec się swoich mandatów, a na ich miejsce weszliby wtedy inni działacze centroprawicy, którzy poparliby nową ustawę podatkową. Wyjście na jaw całej sprawy doprowadziło w czerwcu 2013 roku, do upadku centroprawicowej koalicji i rządu Nečasa.

Były premier Czech stwierdził, że spodziewał się tego oskarżenia, lecz cała sprawa jest czysto polityczna, a on nigdy nie złożył podobnej oferty. Nečas dodał, że zarzuty są efektem zemsty szefa policyjnej jednostki ds. przestępczości zorganizowanej, na którego skargę złożył dawny lider czeskiej centroprawicy. W podobnym tonie wypowiadają się zresztą dawni partyjni koledzy Nečasa.

na podstawie: lidovky.cz